Web Tasarım Kampanyası

logo

06 Şubat 2014

Cezaevi Değil, Sanki Holding

Cezaevi Değil, Sanki Holding

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu, 19 işkolunda hizmet veren dev bir şirkete dönüştü.

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun İşyurdu Müdürlüğü’nde 19 işkolunda faaliyet gösteriliyor.

Kantinlerde, Antalya Adliyesi çay ocaklarında, Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kundu Dinlenme Tesisleri’nde, fırın ve siyahbeyaz fotokopi işlerinde çalışan cezalılar , ek olarak cezaevinde oluşturulan mobilya ,hızar, çerçeve ve deri atölyeleri ile yüzükten bilekliğe birden çok süs eşyasının yapıldığı cam ve camdan mamul mal imalat atölyelerinde ve serada çalışıyor.

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda 1700 dolayında yakalanmış ve hükümlü yer alıyor .Cezaevinde oluşturulan işkollarında 160 ila 200 hükümlü çalışıyor. Çalışan her hükümlüye Adalet Bakanlığı İşyurtları Ev Başkanlığı’nca belirlenen yevmiye ödeniyor, sigorta yatırılıyor. İşyurtlarında çalışan cezalılar 6.25 TL muhtıra ücret ve ek olarak çalıştığı işkolunda elde edilen kârdan belli oranda pay alıyor.

SABAH KOĞUŞTAN ÇIKIP AKŞAM DÖNÜYORLAR

Amacı ‘Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumları işyurtlarında çalıştırılarak ve öğrenim – tedavi faaliyetleriyle meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi, meslek sahibi olmayanlara meslek öğretilmesi, boş vakitlerinin değerlendirilmesi, atıl durumdaki insan gücünün ülke ekonomisine katkıda bulunması, kendilerine maddi destek sağlanması ve sigortalı olabilme olanağının sağlanarak infaz sürelerini hata işlemeden edindikleri meslek doğrultusunda iş yaparak topluma tekrar kazandırılması’ olarak ifade edilen çalışmaya dahil olan yakalanmış ve cezalılar ,işe gider buna benzer sabah saatlerinde koğuşlarında ayrılıyor, akşam saatlerinde dönüyor.

DERİ ATÖLYESİ GÖZDE

Antalya’da E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun en rağbet gören kurslarından biri deri atölyesi. Atölye yaklaşık 1 yıl önce Adalet Bakanlığı ve Avrupa Konseyi’nin partner projesi olarak ortaya çıktı. Atölye, bu sabah el çantasından PC ,evrak çantasına, çeşitli renklerde bayan çantasına kadar genişçe bir kreasyon meydana getirmeyi başardı.

Halen 17 şahsın çalıştığı atölyenin en deneyimli isimlerinden Hacı Murat Av Yapan ,18 aydır cezaevinde. Açıldığı günden itibaren deri atölyesinde çalışıyor. Babasının döşeme atölyesinden makinelere aşinalığı olduğunu açıklayan Av Yapan ,”Cezaevine normalde koğuşta olmak ve burada olmak aralarında çok fark var. İş yapıyoruz sonuçta. İşe gidiyormuş buna benzer .Daha iyi oluyor. Koğuşun içerisinde olmak sıkıyor” diye sohbet etti .Cezaevinde geçirilecek 8 yılı daha olduğunu vurgulayan Av Yapan ,atölyede bu sabah getirilen her çanta örneğini yapabilecek vaziyette olduklarını söyleyerek, “Bu da bana bilezik oldu. Nereye gidersem gideyim destek olur “dedi.

CAMA CEZAEVİNDE HAYAT VERİYORLAR

Cezaevinde en ince işler ise cam atölyesinden çıkıyor. Cezaevinde cama hayat veren eller, anahtarlıktan yüzüğe, kolye ucundan süs eşyalarına kadar cam sanatının inceliklerini öğreniyor, uyguluyor. Abidin Barut, yaklaşık 1 yıl önce cezaevinde cam ve camdan mal mamul yapımı atölyesine başladı. Elinde ateşin sayesinde çeşitli renklerde camları birleştirerek çeşitli desenler yaratan Barut, “Bu idaremizin bize tanımış olduğu fırsattı. Minnet borcum var” dedi. İlk başlarda zorlandığını itiraf eden Barut, niye cam atölyesinde olduğunu, “Yaparken çeşitli düşüncelere dalıyoruz” sözleriyle bilgisini verdi .

Farklı her desenin çeşitli ruh haliyle ortaya çıktığını vurgulayan Barut, önündeki uğur böcekleri sayısının fazla olduğunun hatırlatılması üzerine, “Uğur böceklerini inşa etmek ayrı bir zevk. 3.5 senem daha var. Dışarıda da yapmayı da düşünüyorum. Gelir kaynağı fırsatı” diye sohbet etti .Abidin Barut, yaptığı her desenden bir tane de ailesine göndermeye çaba ediyor. Ailesinin aslına bakarsanız ondan bu denli işler çıkarmasını beklemediğini açıklayan Barut, “Bunda benim özverim olduğu kadar idarenin bize kazandırdığı özgüven var” dedi.

Antalya E Tipi İnfaz Kurumu’nun açık kısmında ise domates serasıyla beraber mobilya ,hızar ve çerçeve atölyelerinde hummalı faaliyet var. Ahşap kısmında cezalılar ,Orman Genel Müdürlüğü için kuş yuvaları hazırlıyor. Seralarda ise domatesler bundan sonra kızarmaya başladı. Serada çalışan Salih Kara, 7.5 aydır cezaevinde, 25 günün ardından tahliye olacak. Dışarıda yaş sebze ve meyve komisyonculuğu yaparken şimdi serada domates üreticisi olduğunu vurgulayan Kara, serada olmayı en fazla vaktin hızlı geçmesi sebebiyle sevdiğini ifade etti . Hapishane seralarında senelik 30- 35 ton domates çıktığını aktaran Salih Kara, ” Ek Olarak dışarıda sattıklarımdan daha kaliteli” dedi.

Hürriyet

Bir önceki yazımız olan 10 Bin Öğretmenin Atama Sonuçları Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu paylaşım 7 kez ziyaret edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ